Yazar M. Dursun Erdem, N. Fazıl Kurt, Özcan Güngör

Baskı Sayısı 1
Yayın Tarihi 2020.02.01
Cilt Tipi Karton kapak
Dil Türkçe
Kağıt Cinsi Kitap kağıdı
Sayfa Sayısı 578
Fiyat 45,00TL 29,25TL
ISBN 978-605-80397-8-0
Marka: Pruva Yayınları

Medeniyetlerin kolektif ruhu vardır. Mekâna, tarihe, kişiliğe, zamana ve yaşam biçimine sinen bu kolektivite, o medeniyeti anlamamıza imkân verir. Şehirde, mekânda, tarihte ve kişilikte görünen bu kolektivite, aslında okunacak bir kitap, yorumlanacak bir hikâye, terennüm edilecek bir beste veya iman edilecek bir Yüce yaratıcıya, doğru yaklaşanların anlayacağı bir şekilde “kendinden” olana âdeta üfler. Bu yönüyle genelde Rumeli, özelde Üsküp, o şehri hayâlinde yaşatan Yahya Kemal’in dilinde de çeşitli imge, simge ve algılarla insanın belleğiyle gönlünde konumlanmış bir medeniyet temsilcidir. Yahya Kemal’in “Kaybolan Şehir” şiirinde “Üsküp ki Şar Dağ’ında devamıydı Bursa’nın/Bir lâle bahçesiydi dökülmüş kanın” ifadesi; özlemi, millî benliği, kimliği ve Türk-İslâm muhayyilesini sevgiyle, özlemle ve hayranlıkla dile gelişinden başka bir şey değildir. Bu yönüyle Üsküp, medeniyetimizin kimliğini ve kişiliğini oluşturan, tarih, millet, medeniyet, vatan, din duygularını geliştiren ve ileride yeni inşalara da yansıyacak pek çok değeri barındıran güçlü bir potansiyeldir.

O Üsküp ki medeniyetimizin hezimetinin sarsıntılarını en yakından duyan serhat şehri, kahramanlık hikâyelerimizin mekânı, İmparatorluğumuzun feci yıkılışını ve bir daha geri gelmeyecek olanın doğurduğu büyük ümitsizliği ancak şanlı ve güzel eski günlerini hatırlamak suretiyle telafiye çalışan ‘kuğunun son şarkısı’ kadar güzel bir şehir…

Hiç kuşkusuz Üsküp’te tarihi, edebiyatı, dini, kültürü ve eğitimi konuşmak, aslında medeniyetimizin kolektif ruhunu bir başka ifadeyle yitik hafızayı arama, yenileme, inşa etme ve bulma gayretidir.

Kitap
Yazar M. Dursun Erdem, N. Fazıl Kurt, Özcan Güngör
Baskı Sayısı 1
Yayın Tarihi 2020.02.01
Cilt Tipi Karton kapak
Dil Türkçe
Kağıt Cinsi Kitap kağıdı
Sayfa Sayısı 578

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!